Haj tipusok

A HAJ:

 

A haj 97%-át keratin alkotja; a maradék 3% víz. Rétegei a külső hámréteg, a cuticula; a középső hajkéreg, a cortex; és a belső hajbél, a medulla.A külső hámréteget egymást tetőcserépszerűen fedő lemezkék alkotják, amiket a faggyúmirigyek által termelt hajzsír von be. A haj fényessége ettől a rétegtől függ: ha a lemezkék szabályosan állnak, akkor a haj fényes, és selymes, de ha megsérül, akkor a haj töredezett, fénytelen és száraz lesz.A haj rugalmasságáért és erősségéért a keratinszálakból felépülő hajkéreg felel.A hajbélnek az a feladata, hogy összekösse a hajgyökeret és a külső részt, biztosítva az átjárást és szellőzést.Más szempontból a haj két részből áll: az élő hajgyökérből, és az élettelen hajszálból.A hajgyökér alsó része kiszélesedik, ez a hajhagyma. Ebben ül a hajszemölcs. Fölötte találhatók azok a sejtek, amik a hajszálat termelik. Ezek a mátrixsejtek gyors osztódásra képes alapsejtek.A gyökér felső részén mirigyek termelik a haj zsírozására és a fejbőr kiszáradásának megakadályozására a faggyút. Alattuk hajmerevítő izmok csatlakoznak a hajgyökérhez

  • Indiai haj - Indiában vallási okok miatt a házasságkötéskor le kell a nőknek vágni a hajukat - kézenfekvő hogy pénzzé tegyék - ezért rendszerint eladják.
  • Ázsiai haj - a kontinens nagy népsűrűsége és szegénységi indexe miatt sokan puszta létszükségleti ok miatt adják el.
  • Román, orosz és egyéb közel-keleti haj - ezeket gyűjtőnéven európai hajnak nevezzük. Egyáltalán nem garantált hogy egy magyar ember számára ez a legmegfelelőbb a saját hajának textúrájához. Sok helyen kémiailag elvékonyítják az indiai-ázsiai hajat, majd európai haj árában - a legmagasabb - próbálják értékesíteni. Az indiai és ázsiai hajak 3-6 hónapig, míg az európai hajak 1-2 évig hordhatók. Az áruk emiatt jelentősen eltér.
  • Szintetikus haj - sok színben és textúrában elérhető, és olcsó, de a legtöbb fajtája nem bírja a forróságot, a dauert, vagy a kiegyenesítést. Főként a drágább technikákhoz használják.
  • Lószőr - ritkán használják.

A hajakat szín, textúra és minőség alapján rendszerezik. A legsötétebb feketét 1 jelzi, a világosabb színeket nagyobb színek jelölik